antonko123

Člen
 • Počet príspevkov

  25
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

7 Neutrálna

O antonko123

 • Hodnosť:
  Radca
 1. Investovat do VDSL ked je mozne uz legalne robit rekonstrukciu metalickej siete tahanej stlpmi na opticku sa mi nezda efektivne. Pri VDSL kazdy dslam musi byt pripojeny na optiku a plna rychlost sa da dosiahnnut do cca 500 m od dslamu, to uz rovno mozu do kazdeho domu po existujucich stlpoch potahat optiku. Ono ked si pozries mapu pokrytia - pripravovane pokrytie tak pri vdsl (optika k domu) su na celom slovensku asi tri bodky, ked si to prehodis na optiku tak je tam cele Slovensko posiate bodkami. Lipt. Osada tam zatial nie je, ale myslim ze vacsia sanca je ze vam casom spravia optiku ako zastarale vdsl.
 2. LTE mava FUP a skutočná rychlost byva v priemere polovičná, a 18/4 to asi nebude prava optika, ISP casto zavadzaju, bud to je wi-fi s tym ze optika je po vysielac, alebo som pocul ze v niektorej dedine maju potahanu optiku v obci ale konektivitu do obce maju zatial len cez radiovy spoj. Ale myslim ze je to lepsie ako obycajne DSL 15/1 (aj LTE aj ta "optika" ). Upgrade stlpovej metaliky na optiku uz telekom viac krat realizoval http://www.dsl.sk/article.php?article=19791 , ale bolo to na hrane zákona, ked obec ako stavebny urad privreli oči. Teraz o 1. marca je to uplne legálne . A nemusi to vyuzit len telekom, lokalny poskytovatelia sa moze dohodnut s energetikmi a vyuzit elektricke stlpy, alebo moze upgrade na optiku spravit na svojich stlpoch kablová televizia. V Madarsku a Rumunsku operatori zacali budovat optiku na stlpoch len nedavno a uz dosahuju popredne priecky v rychlosti internetu ( Rumunsko má podla Speedtest Global Index momentálne 4. najrychlejsi internet na svete).
 3. Do roku 2025 by mal byt dostupny pre kazdu domácnost internet s rychlostou 100 Mbps s moznostou upgradu na 1 Gbps. Bez optiky tento ciel nepôjde splnit. VDSL ma kratky dosah, po 500 m od dslamu uz rychlost rychlo klesa, vyzadovalo by si to vysoku hustotu dslamov , kazdy dslam je napajany optikou, ak by sa mal kazdych 500 m budovat DSLam tak je uz rozumnejsie potiahnut optiku po existujucich stlpoch. Od 1. marca plati nova vyhlaska ktora umoznuje upgrade metalickeho vedenia na stlpoch na optiku, alebo doplnat existujuce vedenia napr. elektricke stlpy doplnit o opticky kabel.
 4. Hlavný kábel v kazdej obci kde je dslam je optický aj teraz a je vedený zemou, ten by tam samozrejme zostal. Optika tahaná stlpmi je už odskúšaná na východe, takže nič nové. ANTIK taha svoju optickú siet po vychodoslovenskych dedinách po elektrickych stlpoch VSD, telekom ma tiez na východoslovenskych dedinách optiku potahanú po svojich stĺpoch. Táto vyhlaska toto len zlegalizovala , proti " rekonstrukcii " vedeni sa dlhodobo angazoval zvaz Wifinarov ALPI ktory podaval zaloby na operatorov proti závesnej optike, čakalo sa na rozhodnutie najvyssieho sudu v kauze Poproč (Telekom tam natiahol optiku po existujucich stlpoch), ale teraz netreba na nič cakat a može sa veselo optikovat. Je to lacnejsie ako stavat predsunute dslamy kazdych 500 m (do dslamov sa optika taha zemou), optika je optika a VDSL2 sa na nu nechyta.
 5. Opravujem číslo výhlašky 34/2020 Z. z. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2020/34/vyhlasene_znenie.html
 6. Dobrý deň, chcem sa opýtať či chce Telekom využiť aktuálne platnú výhlasku 532/2002 Z.zl (učinná od 1.3.2020) na rekonštrukciu starých metalických vedení a modernizovať ich na FTTH (optika do domu), t.j. po existujucich stlpoch potiahnut optický kábel? Zakopavanie optiky do zeme na dedinách je extrémne drahé a časovo veľmi náročné (množstvo povolení) , starostovia nesuhlasia s rozkopavaním ciest, ....
 7. Tu je jeden článok ale moc sa z neho nedozvieš: https://zive.aktuality.sk/clanok/144456/telekom-do-optiky-vyrazne-investujeme-do-5-rokov-ju-chceme-pre-milion-domacnosti/ Dalej do r. 2025 by mala byt pripojena kazda slovenska domácnosť rýchlostnou minimálne 100 Mbps s moznostou upgradu na 1Gbps. https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/broadband-12-2018/sk/ Ale to treba brat s rezervou, lebo aj 30 Mbps by malo byt už dostupne všade a nie je. Najviac optiky v obciach sa buduje na východe, veľmi zaujímavý je projekt masívneho budovania optiky v obciach cez závesné vedenia prostredníctvom VSD: https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=474
 8. Neviem ci ma supervectoring v slovenskych podmienkach zmysel, dosah je pomerne kratky, chapem pouzite v Nemecku, kde su vsetky vedenia robene zemou, ale u nas davat kazdych 500 metrov predsunuty vdsllam ( ci ako sa to vola) ktory musi byt napojeny na optiku, pricom aj tak velka cast plnu rychlost nedosiahne, to uz mozu radsej stlpmi potiahnut optiku az do domu. Telekom by sa mal viac zasadit o legistlativne doriesenie optiky prostrednictvom zavesnych vedeni vo vidieckych oblastiach, myslim ze obyvatelia vidieckych oblasti by uvitali keby v co najkratsom case existujuci metalicky kabel tahany po stlpoch nahradil kabel opticky. V budovani optickych sieti nas uz predbehli Madari i Rumuni. https://www.speedtest.net/global-index . Velky rozmach FTTH je u nich aj vdaka tomu ze umoznuju vo vidieckych oblastiach budovanie optiky zavesnym sposobom (po sltpoch). @mira99 optika na vychode SR napreduje hlavnke kvoli energetikom VSD, buduju FTTH po svojich stĺpoch (vyuziva to napr. Antik). https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=467 Preto sa aj telekom pri FTTH sustreduje na vychod, ide hlavne do obci kde VSD planuje budovat optiku alebo uz tam optiku VSD optiku spustili. Na strednom Slovensku energetici rozsiahli rozvoj optickych sieti neplanuju ( ale nebrania sa ked sa s nimi niekto dohodne, viem o jednej firme na Kysuciach ktora ma potiahnutu optiku v malom pocte kysuckych obci po stlpoch SSE-D). Na zaver este musim dodat ze podla zdruzenia Wifinarov ALPI su zavesne vedenia FTTH na Slovensku nelegalne a mali by sa cim skor odstranit.
 9. Lebo na speedteste je rýchlost merana v Mbps a ty si to asi splietol s MB/s. 20 Mbps = 2,5 MB/s. 1 bajt = 8 bitov.
 10. U nas su telekom. kable tahane stlpmi (Zilinsky kraj) aspon vsekty okolite dediny to tak maju, zemou ide len optika do ustredne alebo do dalsich obci. Po elektrickych stlpoch taha vo velkom optiku VSD na východe SR ( prenajima ju piatim operatorom): https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=474 Proti optike na stlpoch bojuje zvaz Wifinarov ALPI, momentalne je na najvyssom sude spor so Slovak Telekomom kde boli na stlpoch v ramci rekonstrukcie osadené optické káble v obci Poproč, ALPI žiada odstránenie optiky a konaju aj proti optike na elektrickych stlpoch v obciach na vychode.
 11. 74 Mbps je slusna rychlost ale väcsina Slovenska ju nedosahuje, ide len o priemer, kde su zarátané optické prípojky najmä v mestách . Samozrejme ak je na vyber optika zemou alebo stĺpmi je lepšie ju viesť zemou. U množstva obcí je ťahanie zemou nereálne, pre poskytovateľov internetu nerentabilné a okrem toho je ťahanie zemou náročné na vybavovanie povolení, súhlasov, .... Slovensko tak isto ako Madarsko ma velky počet vedení po stlpoch ( SR má napr. elektrinu po stlpoch ťahanú pre 70% domácností, v ČR je to len okolo 30% , telefonne káble do rodinných domov sú u nás taktiež ťahané väčšinou stĺpmi) , tým som chcel naznačiť, že aj Slovensko môže v FTTH napredovať tak ako Madarsko, panelakové byty už sú poťahané a zostali obce odkázané na pomalšie technológie.
 12. Všimli ste si, že Slovenská republika začína v oblasti budovania rýchleho internetu zaostávať za takými štátmi ako Rumunsko alebo susedné Maďarsko ? Podľa štatistík https://www.speedtest.net/global-index priemerná rýchlosť internetového pripojenia je na Slovensku 73,96 Mbps , v susednom Maďarsku je to 130,24 Mbps, v Rumunsku je to 145,60 Mbps ( najrýchlejšia priemerná rýchlosť v Europe, štvrtá priečka v celosvetovom porovnaní, pred Rumunskom sú len ázijské tigre Hong Kong, Južná Korea a Singapur). Dôvodom prečo tieto bývalé východoeurópske socialistické štáty dosiahli v ostatných rokoch tak výrazný pokrok je okrem jednoduchého budovania FTTH sietí v panelových sídliskách aj využívanie existujúcej závesnej infraštruktúry na vidieku ( existujúce stĺpy), vďaka čomu je možné budovať FTTH siete za zlomkovú cenu, hovorí sa, že ťahanie optiky zemou trvá roky ( vo vidieckych oblastiach SR treba počítať s desiatkami rokov, vo veľkej časti obcí treba počítať že optika nebude nikdy) a ťahanie optiky vzduchom (po stĺpoch) trvá mesiace.
 13. @EDO Mozno je problem v tom ze telekom tam nema dotiahnu optiku vobec lebo tam nema dslam (do dslamu musi byt dotiahnuta optika). Ale ked su take male rychlosti, ste bielym miestom, tak aspon vdsl by tam potiahnut mali, ale kedze ste na vychode mozno rovno potiahnu optiku. Na vychode optika napreduje celkom slusnym tempom okrem telekomu taha optiku i VSE po elektrickych stlpoch (optiku potom prenajimaju mozno niekde i telekomu, celkovo ju prenajimaju piatim operatorom): Stlpova optika:
 14. Spustenie aplikacie Magio Go na Androide sa da zabezpecit cez aplikaciu prostrednictvom ktorej sa da vytvorit makro a nastavit aby sa makro spustilo pri starte. Je viac takych aplikacii, nepouzivam to, preto to treba vyskusat v google play napr. Macrodroid , ale malo by to fungovat .
 15. Ako pojde optika zemou ci stlpmi? Ak zemou tak to bude na dlhsie, rozkopavky ciest, chodnikov, povolenia, ... moze to trvat aj 5 rokov. Ak stlpmi, tak predpokladam ze sa bude cakat na rozhodnutie najvyssieho sudu v kauze Poproč (Telekom urobil rekonstrukciu vedeni - po stlpoch tahal optiku, vedenie novych vedeni po stlpoch je zakazane, zväz wi-finarov ALPI rekonstrukciu vedeni Telekomu povazuje za nove vedenie a ziada odstranenie optiky, sudy dali za pravdu wi-finarom, Telekom sa odvolal na Najvyssi sud). Ak Telekom v kauze Poproč neuspeje a nezmeni sa zakon ktory by povolil v opodstatnenych pripadoch vedenie optiky vzduchom tak sa optiky len tak skoro nedockas, lebo wi-finari uz konaju aj proti tahani optiky po stlpoch VSE(Vychodoslovenska energetika). Vedenie optiky vzduchom je omnoho lacnejsie a rychlejsie ako vedenie zemou, vedenie optiky zemou na vidieku sa optlati len v pripade ak sa v obci robi velka rekonstrukcia potrubi.