antonko123

Člen
 • Počet príspevkov

  32
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

9 Neutrálna

O antonko123

 • Hodnosť:
  Radca
 1. Áno nové stĺpy sa môžu budovať len so súhlasom obce. Na upgrade starej závesnej siete nepotrebuje Telekom žiadne povolenie ani ohlásenie. https://zive.aktuality.sk/clanok/148324/operatori-mozu-velmi-zrychlit-vystavbu-optiky-nemusi-sa-uz-len-zakopavat/
 2. Ak sa Telekom rozhodne u vas vybudovat optickú sieť, tak ju bude aj financovat.
 3. Netreba podpisovy harok, ludia by mali vyplnit formular na stranke: https://www.telekom.sk/wiki/mapa-pokrytia dole pod mapou: zadajte podnet k .... pokrytiu a samosprava by mala vyplnit: zadajte podnet samospravy. Dosť by pomohlo keby obecne zastupiteľstvo schvalilo uznesenie ktorým prejaví záujem o vybudovanie optickej siete v obci v čo najkratšom čase. Telekom sa prioritne snazi budovat optiku zemou, preto by bolo dobre zdôraznit ze v tomto poskytne obec operatorovi súcinnost, z taktickych dôvodov odporúčam aby sa v uznesení nespomínal konkretny operator. Niektore obce odmietaju optiku lebo nechcu aby sa rozkopavali cesty alebo chodníky. V takom pripade je treba v uzneseni uviest ze obec chce optikcu siet realizovanu závesným spôsobom(po stĺpoch).
 4. Je tu 900 firiem co poskytujú internetové pripojenie, majú svojich zákazníkov a nebudu sa chcieť vzdat, ak chcu prezit budu musieť investovať do optiky, určite nepreziju vsetky, väčšina z nich su garazove firmy poskytujuce wi-fi pripoojenie, ale su tam firmy co maju i optiku prevazne v panelakoch, len hrstka je takych co optiku maju na vidieku. Vidim to tak ze tie silnejsie sa budu spajat a budu hladat moznosti ako si ukrojit co najvacsi diel optickeho koláča, Antik ukazal cestu ze sa to dá. Zaujimave by bolo keby napr. Orange sa dohodol s SSE a optikoval obce rovnako ako Antik, alebo keby Antik sa rozhodol ist aj na stredne a zapadne Slovensko. Mobilni operatori budu potrebovat pre budovanie 5G siete množstvo zakopanej optiky, ku kazdemu 5G vysielacu pojde opticky kabel, 5G vyzaduje vysoku hustotu vysielacov. Tieto kable sa budu moct vyuzit aj na internet do domacnosti, bud bude optiku do domov tahat mobilny operator (O2, Orange, Swan) alebo budu len poskytovat konektivitu pre regionalnych poskytovatelov ktorí to potom rozvedú káblami po domoch. Možnosti je vela. Všetko je možne, kto vybuduje optiku v obci ako prvy získa konkurenčnú výhodu a nikto iny tam už zrejme s veľkou pravdepodobnosťou optiku tahat nepôjde. Telekom ma dve velke vyhody, má svoju optiku potiahnutu do kazdeho DSLamu a ma aj svoje vlastne stĺpy. Tam kde je to mozne moze tahat optiku zemou, tam kde to mozne nie je tam moze potiahnut optiku po existujucich stlpoch. Podstatne je ako sa toho zhosti konkurencia Telekomu, lebo tam kde mu nehrozi konkurencia tam buduje optiku len na zaklade podnetov samosprav a tam kde nehrozi konkurencia je aj tych podnetov málo. Ak bude telekom citit ohrozenie bude sa snazit v prvom rade optikovat tie obce kde ma vela zakaznikov aby o nich neprisiel ak by ho tam niekto predbehol.
 5. Ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj chce dotiahnuť optické vlákno do každej slovenskej domácnosti https://zive.aktuality.sk/clanok/148037/plany-statu-s-pevnym-internetom-zameranie-na-optiku-a-nutne-investicie-v-stovkach-milionov-eur/ https://slovensko.hnonline.sk/2190471-smele-plany-remisova-chce-ultrarychly-internet-v-kazdom-dome Čo na to Slovak Telekom? Je to reálne? Je to veľmi ambiciózny plán, vieme ako dopadla dialnica do Košíc 2010 alebo projekt dvoch digitálnych lídrov s 30 mbps rychlostou pre vsetky domacnosti do roku 2020. Najväčší zádrhel vidím v stavebnej legislatíve, stavba optiky často trvá aj 3 roky od oznámenia úmyslu vybudovať optiku v konkrétnej lokalite. K urýchleniu môže pomôcť už platná vyhláška ktorá umožňuje rekonštrukciu existujúcich stlpovych vedení, čo sa môže využiť najmä v malých obciach.
 6. Optika by mala byť do roku 2025 dostupna v kazdej slovenskej obci, https://zive.aktuality.sk/clanok/148037/plany-statu-s-pevnym-internetom-zameranie-na-optiku-a-nutne-investicie-v-stovkach-milionov-eur/
 7. Urcite sa optika nerobi všade v kazdej dedine, optiku Telekom taha hlavne v obciach kde hrozi ze optiku moze vybudovat konkurencia, jedná sa predovsetkym o vychodoslovenske obce, V ostatnych dedinách sa postupuje podla zaujmu ludi a podnetov od starostov. Vela starostov je aktivnych a chce aby mali ludia v obci rovnako kvalitny internet aký je štandardom na velkých mestskych sidliskách, preto vychadzaju operatorm v ustrety, lebo vedia ze peniaze na tieto projekty su obmedzene a ak sa za tie peniaze nevybuduje optika v ich obci , tak sa vybudeje na ich úkor v inej obci.
 8. Investovat do VDSL ked je mozne uz legalne robit rekonstrukciu metalickej siete tahanej stlpmi na opticku sa mi nezda efektivne. Pri VDSL kazdy dslam musi byt pripojeny na optiku a plna rychlost sa da dosiahnnut do cca 500 m od dslamu, to uz rovno mozu do kazdeho domu po existujucich stlpoch potahat optiku. Ono ked si pozries mapu pokrytia - pripravovane pokrytie tak pri vdsl (optika k domu) su na celom slovensku asi tri bodky, ked si to prehodis na optiku tak je tam cele Slovensko posiate bodkami. Lipt. Osada tam zatial nie je, ale myslim ze vacsia sanca je ze vam casom spravia optiku ako zastarale vdsl.
 9. LTE mava FUP a skutočná rychlost byva v priemere polovičná, a 18/4 to asi nebude prava optika, ISP casto zavadzaju, bud to je wi-fi s tym ze optika je po vysielac, alebo som pocul ze v niektorej dedine maju potahanu optiku v obci ale konektivitu do obce maju zatial len cez radiovy spoj. Ale myslim ze je to lepsie ako obycajne DSL 15/1 (aj LTE aj ta "optika" ). Upgrade stlpovej metaliky na optiku uz telekom viac krat realizoval http://www.dsl.sk/article.php?article=19791 , ale bolo to na hrane zákona, ked obec ako stavebny urad privreli oči. Teraz o 1. marca je to uplne legálne . A nemusi to vyuzit len telekom, lokalny poskytovatelia sa moze dohodnut s energetikmi a vyuzit elektricke stlpy, alebo moze upgrade na optiku spravit na svojich stlpoch kablová televizia. V Madarsku a Rumunsku operatori zacali budovat optiku na stlpoch len nedavno a uz dosahuju popredne priecky v rychlosti internetu ( Rumunsko má podla Speedtest Global Index momentálne 4. najrychlejsi internet na svete).
 10. Do roku 2025 by mal byt dostupny pre kazdu domácnost internet s rychlostou 100 Mbps s moznostou upgradu na 1 Gbps. Bez optiky tento ciel nepôjde splnit. VDSL ma kratky dosah, po 500 m od dslamu uz rychlost rychlo klesa, vyzadovalo by si to vysoku hustotu dslamov , kazdy dslam je napajany optikou, ak by sa mal kazdych 500 m budovat DSLam tak je uz rozumnejsie potiahnut optiku po existujucich stlpoch. Od 1. marca plati nova vyhlaska ktora umoznuje upgrade metalickeho vedenia na stlpoch na optiku, alebo doplnat existujuce vedenia napr. elektricke stlpy doplnit o opticky kabel.
 11. Hlavný kábel v kazdej obci kde je dslam je optický aj teraz a je vedený zemou, ten by tam samozrejme zostal. Optika tahaná stlpmi je už odskúšaná na východe, takže nič nové. ANTIK taha svoju optickú siet po vychodoslovenskych dedinách po elektrickych stlpoch VSD, telekom ma tiez na východoslovenskych dedinách optiku potahanú po svojich stĺpoch. Táto vyhlaska toto len zlegalizovala , proti " rekonstrukcii " vedeni sa dlhodobo angazoval zvaz Wifinarov ALPI ktory podaval zaloby na operatorov proti závesnej optike, čakalo sa na rozhodnutie najvyssieho sudu v kauze Poproč (Telekom tam natiahol optiku po existujucich stlpoch), ale teraz netreba na nič cakat a može sa veselo optikovat. Je to lacnejsie ako stavat predsunute dslamy kazdych 500 m (do dslamov sa optika taha zemou), optika je optika a VDSL2 sa na nu nechyta.
 12. Opravujem číslo výhlašky 34/2020 Z. z. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2020/34/vyhlasene_znenie.html
 13. Dobrý deň, chcem sa opýtať či chce Telekom využiť aktuálne platnú výhlasku 532/2002 Z.zl (učinná od 1.3.2020) na rekonštrukciu starých metalických vedení a modernizovať ich na FTTH (optika do domu), t.j. po existujucich stlpoch potiahnut optický kábel? Zakopavanie optiky do zeme na dedinách je extrémne drahé a časovo veľmi náročné (množstvo povolení) , starostovia nesuhlasia s rozkopavaním ciest, ....
 14. Tu je jeden článok ale moc sa z neho nedozvieš: https://zive.aktuality.sk/clanok/144456/telekom-do-optiky-vyrazne-investujeme-do-5-rokov-ju-chceme-pre-milion-domacnosti/ Dalej do r. 2025 by mala byt pripojena kazda slovenska domácnosť rýchlostnou minimálne 100 Mbps s moznostou upgradu na 1Gbps. https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/broadband-12-2018/sk/ Ale to treba brat s rezervou, lebo aj 30 Mbps by malo byt už dostupne všade a nie je. Najviac optiky v obciach sa buduje na východe, veľmi zaujímavý je projekt masívneho budovania optiky v obciach cez závesné vedenia prostredníctvom VSD: https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=474
 15. Neviem ci ma supervectoring v slovenskych podmienkach zmysel, dosah je pomerne kratky, chapem pouzite v Nemecku, kde su vsetky vedenia robene zemou, ale u nas davat kazdych 500 metrov predsunuty vdsllam ( ci ako sa to vola) ktory musi byt napojeny na optiku, pricom aj tak velka cast plnu rychlost nedosiahne, to uz mozu radsej stlpmi potiahnut optiku az do domu. Telekom by sa mal viac zasadit o legistlativne doriesenie optiky prostrednictvom zavesnych vedeni vo vidieckych oblastiach, myslim ze obyvatelia vidieckych oblasti by uvitali keby v co najkratsom case existujuci metalicky kabel tahany po stlpoch nahradil kabel opticky. V budovani optickych sieti nas uz predbehli Madari i Rumuni. https://www.speedtest.net/global-index . Velky rozmach FTTH je u nich aj vdaka tomu ze umoznuju vo vidieckych oblastiach budovanie optiky zavesnym sposobom (po sltpoch). @mira99 optika na vychode SR napreduje hlavnke kvoli energetikom VSD, buduju FTTH po svojich stĺpoch (vyuziva to napr. Antik). https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=467 Preto sa aj telekom pri FTTH sustreduje na vychod, ide hlavne do obci kde VSD planuje budovat optiku alebo uz tam optiku VSD optiku spustili. Na strednom Slovensku energetici rozsiahli rozvoj optickych sieti neplanuju ( ale nebrania sa ked sa s nimi niekto dohodne, viem o jednej firme na Kysuciach ktora ma potiahnutu optiku v malom pocte kysuckych obci po stlpoch SSE-D). Na zaver este musim dodat ze podla zdruzenia Wifinarov ALPI su zavesne vedenia FTTH na Slovensku nelegalne a mali by sa cim skor odstranit.