majcorako

Člen
 • Počet príspevkov

  35
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

4 Neutrálna

O majcorako

 • Hodnosť:
  Radca
 • Narodeniny: 10/02/99

Nedávni návštevníci profilu

410 zobrazení profilu
 1. Ahoj, nebude také jednoduché alebo naopak? V jednej zo 4 obcí je natiahnuté VDSL z ktorej sa ťahá do 3 ostatných formou ADSL. Vôbec neviem ako by sa to riešilo v tomto prípade, pretože daná obec je viac menej uprostred všetkých 4, dúfam, že sa chápeme. Ak sa nemýlim aj do VDSL ide opto-vlákno nie? A to si vôbec nie som istý odkiaľ ide. Je to tu celkom zložité čo sa týka vedení.
 2. Ja to teraz aktuálne riešim so starostom obce, ak by náhodou sa dokázali spojiť všetky 4 obce čo sú v doline a požiadať spoločne možno by sa niečo pohlo. Chcem zistiť čo najviac informácii aby som ich mohol predložiť priamo starostovi. Na východe máte aspoň snahu viacerých poskytovateľov, ja žijem na strednom Slovensku tu nie sú ani poriadny lokálny poskytovatelia.
 3. No tým by som nebol taký istý. Možno ak by to šlo cez stĺpy na metaliku, ale ako vidím všade to ide vždy popod zem, okrem východu tam im to ide cez elektrické stĺpy.
 4. Ja som to myslel hlavne tak, že či sa berie do úvahy aj vzdialenosť daných obcí od bodu kde sa nachádza opto-vlákno alebo niečo o čom neviem. Tu nič ako konkurencia nehrozí tu nie je nič okrem ADSL, a pevného LTE od kyslíka.
 5. Ešte doplňujúca otázka: Má váhu aj to ak by sa napríklad 4 obce, ktoré sú v jednej doline spojili a požiadali o vybudovanie siete spoločne?
 6. Zdravím, mám na vás jednoduchú otázku na ktorú som nenašiel odpoveď. Aké podmienky musia byť splnené aby sa v obci začala budovať optika? Je to čisto len zo zaujímavosti. Chápem, že to nebude jednoduché, ale chcel by som vedieť aspoň približne čo a akú váhu pri výbere lokality má. Bavíme sa o obci, ktorá má cez 500 obyvateľov, dostupné len ADSL. Ďakujem za odpovede.
 7. Ono to je dosť naťažko so samosprávou. Pokým nepríde iniciácia zo strany Telekomu tak sa nič neudeje. Hlavne starosta je človek, ktorý je spokojný so všetkým čo funguje. Teraz prešiel obecný úrad pod spomínaný kyslík a sú spokojný. Predtým boli pri lokálnom poskytovateľovi, ktorý tu stále je prostredníctvom WiFi spoja a poskytuje služby, ale všetci odchádzajú do kyslíku. Nemajú ani žiadnu inú alternatívu, čo sa týka rýchlosti a ani dát. Je tu ešte pomaranč, ktorý mám aj ja, ale tam to je horšie pretože vysielač nie je priamo nad dedinou takže sú tam zhoršené podmienky, stabilita a rýchlosti toho pripojenia sú strašné. Stále s nimi riešim problémy a už ma to nebaví tak hľadám niečo čo by nemalo limit dát a hlavne aspoň konkurovalo v rýchlostiach, ale žiaľ mám smolu a taktiež budem musieť zvoliť cestu ako všetci ostatný. Teda aspoň pokým sa nestane dáky zázrak a niekto si nepovie, že existujeme aj my . No podľa mapky pokrytia a webu posta.sk by to aspoň tu v okolí mňa sedelo. Každá obec, ktorá je v pokrytí VDSL 90 Mbit má poštu. Neskúmal som to nejak či to sedí aj niekde inde ako v okrese Liptovský Mikuláš, tak je to možno len zhoda náhod.
 8. Pri podnetoch ma už hádam ignorujú, tam to posielam každé 2 mesiace, ale nič sa nedeje. Možno sa skôr dočkajú okolité obce, ktoré majú viac obyvateľov. Ešte by som sa chcel opýtať VDSL spoj teda resp. VDSL pripojenie je vedené hlavne tam kde sa nachádza aj pošta že? Chcem sa uistiť či je moja teória pravdivá. Ďakujem.
 9. Ďakujem za odpoveď. Položím otázku znovu o rok možno si to niekto rozmyslí
 10. Zdravím všetkých, som tu znovu s mojou otázkou ohľadom rozširovania optickej siete do obce Beňadiková. Obec je pokrytá len 8Mbit ADSL linkou, ktorá vedie z obce Liptovský Ondrej tam je natiahnuté VDSL. Tak sa chcem opýtať či sa niečo nebude riešiť ohľadom pripojenia. Naposledy som sa pýtal v roku 2019 tak či si to niekto z kompetentných náhodou nerozmyslel . V obci pribudli 2 nové ulice, ktoré majú natiahnuté chráničky. Nedávno som sa na to pýtal v samostatnom príspevku. Žiaľ, po kontaktovaní lokálneho operátora, ktorý dané chráničky vlastní som sa nedozvedel vôbec nič. Starosta mi len povedal informáciu, že je chránička pod celou hlavnou cestou, ale nič sa s tým nerobí. Zistil som aj informáciu, že zo strany obce bol záujem o prípadné vybudovanie optickej infraštruktúry, len Telekom ho v tom čase neprejavil. Tak ma odporučil na kyslík, pretože ten tu rozšíril svoje fixné LTE, ktoré si už bohužiaľ zvolilo dosť občanov súdiac podľa toho, že skoro na každom 4-tom dome je anténa. Chápem, že Telekom vyberá lokalitu v ktorej sa to oplatí, prípadne do ktorej sa bude ľahšie dostávať. V okolí nie je nikde optické vlákno (ak nepočítame VDSL spoj, ktorý je v obci Liptovský Ondrej) iba priamo v meste Liptovský Mikuláš alebo v obci Uhorská Ves, ktorá je pokrytá celá. Ďakujem za odpovede.
 11. Podobne nah*vno to má aj Orange aplikácia je na 2 veci vieš si skontrolovať max svoju spotrebu, ale platbu faktúry, alebo podrobný rozpis hovorov nájdeš len na webe. Ten je už iná kategória a jeho vzhľad ani nekomentujem. V Telekome ma najviac **piip** to, že sa väčšina úkonov robí prostredníctvom aplikácie. Neviem či som slepý, ale napr. pri Predplatenke nedokážem aktivovať žiadny balík cez internetové rozhranie len cez aplikáciu. A obecne strašne moc vecí chýba v prehliadačovej verzii portálu Môj Telekom.
 12. Ani nie keď sa to deje len pri konfigurácii cez verejnú dynamickú IP adresu.
 13. Neviem či to má súvis, ale podobný problém má aj xxxx na 4G sieti, ale iba na verejných dynamických IP adresách. Ping a odozva siete je aj na úrovni 300ms. Packet loss niekde od 5% až 20%. Neverejná IP také problémy nemá. Možno nejaký uzol, ktorý používajú spoločne.
 14. Samozrejme káblu sa nevyrovná nič (tomu optickému hlavne), ale keď nie je k dispozicii nič iné tak treba brať to čo je v danej lokalite najlepšie. Preto som písal prekážky lebo medzi mnou a BTS je dosť veľká pretože sa nachádzam v doline a vysielač je umiestnený na začiatku mesta. Takže nie len že sú to cca 3KM, ale aj prekážka formou kopca. Ale v nočných hodinách sa sťažovať nemôžem vtedy to ide dobre. Preto usudzujem, že vo večerných hodinách kapacita daného vysielača nevystačuje.
 15. Samozrejme je lepšie ak je daný vysielač pripojený na optiku, ale to neznamená, že jeho kapacita bude dostačovať. Viem o tom svoje používam od pomaranča internet na doma na vysielači, ktorý usudzujem, že je pripojený optikou keď sa nachádza na streche 12 poschodovej bytovky, ktorá má prístup k optickému pripojeniu. A hlavne vo večerných hodinách je to niekedy hrôza Samozrejme bude tam záležať aj od toho aká je kvalita signálu prípadné prekážky.