majcorako

Člen
 • Počet príspevkov

  26
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

3 Neutrálna

O majcorako

 • Hodnosť:
  Radca
 • Narodeniny: 10/02/99

Nedávni návštevníci profilu

230 zobrazení profilu
 1. Zdravím všetkých, som tu znovu s mojou otázkou ohľadom rozširovania optickej siete do obce Beňadiková. Obec je pokrytá len 8Mbit ADSL linkou, ktorá vedie z obce Liptovský Ondrej tam je natiahnuté VDSL. Tak sa chcem opýtať či sa niečo nebude riešiť ohľadom pripojenia. Naposledy som sa pýtal v roku 2019 tak či si to niekto z kompetentných náhodou nerozmyslel . V obci pribudli 2 nové ulice, ktoré majú natiahnuté chráničky. Nedávno som sa na to pýtal v samostatnom príspevku. Žiaľ, po kontaktovaní lokálneho operátora, ktorý dané chráničky vlastní som sa nedozvedel vôbec nič. Starosta mi len povedal informáciu, že je chránička pod celou hlavnou cestou, ale nič sa s tým nerobí. Zistil som aj informáciu, že zo strany obce bol záujem o prípadné vybudovanie optickej infraštruktúry, len Telekom ho v tom čase neprejavil. Tak ma odporučil na kyslík, pretože ten tu rozšíril svoje fixné LTE, ktoré si už bohužiaľ zvolilo dosť občanov súdiac podľa toho, že skoro na každom 4-tom dome je anténa. Chápem, že Telekom vyberá lokalitu v ktorej sa to oplatí, prípadne do ktorej sa bude ľahšie dostávať. V okolí nie je nikde optické vlákno (ak nepočítame VDSL spoj, ktorý je v obci Liptovský Ondrej) iba priamo v meste Liptovský Mikuláš alebo v obci Uhorská Ves, ktorá je pokrytá celá. Ďakujem za odpovede.
 2. Podobne nah*vno to má aj Orange aplikácia je na 2 veci vieš si skontrolovať max svoju spotrebu, ale platbu faktúry, alebo podrobný rozpis hovorov nájdeš len na webe. Ten je už iná kategória a jeho vzhľad ani nekomentujem. V Telekome ma najviac **piip** to, že sa väčšina úkonov robí prostredníctvom aplikácie. Neviem či som slepý, ale napr. pri Predplatenke nedokážem aktivovať žiadny balík cez internetové rozhranie len cez aplikáciu. A obecne strašne moc vecí chýba v prehliadačovej verzii portálu Môj Telekom.
 3. Ani nie keď sa to deje len pri konfigurácii cez verejnú dynamickú IP adresu.
 4. Neviem či to má súvis, ale podobný problém má aj xxxx na 4G sieti, ale iba na verejných dynamických IP adresách. Ping a odozva siete je aj na úrovni 300ms. Packet loss niekde od 5% až 20%. Neverejná IP také problémy nemá. Možno nejaký uzol, ktorý používajú spoločne.
 5. Samozrejme káblu sa nevyrovná nič (tomu optickému hlavne), ale keď nie je k dispozicii nič iné tak treba brať to čo je v danej lokalite najlepšie. Preto som písal prekážky lebo medzi mnou a BTS je dosť veľká pretože sa nachádzam v doline a vysielač je umiestnený na začiatku mesta. Takže nie len že sú to cca 3KM, ale aj prekážka formou kopca. Ale v nočných hodinách sa sťažovať nemôžem vtedy to ide dobre. Preto usudzujem, že vo večerných hodinách kapacita daného vysielača nevystačuje.
 6. Samozrejme je lepšie ak je daný vysielač pripojený na optiku, ale to neznamená, že jeho kapacita bude dostačovať. Viem o tom svoje používam od pomaranča internet na doma na vysielači, ktorý usudzujem, že je pripojený optikou keď sa nachádza na streche 12 poschodovej bytovky, ktorá má prístup k optickému pripojeniu. A hlavne vo večerných hodinách je to niekedy hrôza Samozrejme bude tam záležať aj od toho aká je kvalita signálu prípadné prekážky.
 7. preto som sa pýtal či to môže byť aj ako štandard keď sa robia inžinierske siete tak sa rovno položí aj chránička.
 8. Pri výstavbe novej ulice už je štandard pokladať aj chráničky? Alebo je to iba čisto na operátorovi či sa tak rozhodne?
 9. Zdravím, popri prechádzke po dedine som si všimol v novej ulici trčať zo zeme káble resp. vyzerajú ako chráničky majú aj uzatvorené konce pravdepodobne kvôli vode, ale neviem k čomu keďže v dedine sa optika nenachádza. Vychádzajú hneď pri pouličnom osvetlení a takto to je pri väčšine stĺpov. Ak bude mať niekto nejaké info prípadne ak z fotky dokáže určiť k čomu by to mohlo slúžiť budem rád.
 10. Môžeš byť rád aspoň za to VDSL sú lokality ako napr. tá moja kde je max. 8Mbit ADSL
 11. UPDATE: pravdepodobne sa vyriešil problém s odpájaním resp. pozastavovaním dát v nekonečných piatkoch. Teraz sa aspoň dokončí Speedtest, väčší súbor som neskúšal sťahovať.
 12. Tak ono záleží aj na danom vysielači v akom stave je a či je vôbec možné s použiteľnými hodnotami pracovať. Bude mi to všetko naprd ak bude v takom stave, že si môžem zriadiť to ADSLko. Asi nevieš ako to funguje čo sa týka budovania sietí? Pokladá sa optické vlákno aj popri inžinierskych sieťach? Lebo nám majú robiť nové vodovodné potrubie až z mestskej časti tak či sa niečo nerieši ohľadom optiky. Je mi už normálne trápne písať či sa niečo rieši a vždy ma od.bú, že nič.
 13. No riešim to takto lebo tu nič iné čo sa týka aspoň rýchlostne nie je. Má tu na výber mikrovlnku, ale rýchlostne to je rovnaké ako ADSL. Takže mi nič iné neostáva iba čakať či sa nestane náhodou zázrak a príde mi do schránky info o budovaní optiky . Nie nie, je to cez 4G sieť pomaranča keď už mám takto. Nechcem písať priamo názov lebo už som dostal zj*ba za priamy názov konkurencie.
 14. 300 GB FUP mám od ovocia samozrejme nie cez xDSL, ale 4Gčkom. Kebyže mám xDSL od ovocia alebo rovno od Telekomu čo by bolo v rozumnej rýchlosti nie len chabých 8 Mbit tak skáčem radosťou.
 15. No na rýchlosti záleží inak by mi stačilo ADSLko. Bublinky som pozeral, tam to odpadlo hneď ako som sa dozvedel od známych čo majú ich pevný internet v mojej lokalite, že to je ešte väčšia katastrofa ako to ovocie čo mám ja. 4rka tá tu pokrytie nemá vôbec. Platím 30 s tým že mám aktívny Firemný internet so zľavou z dôvodu nedostatočnej kvality služby a ešte s dodatočným balíkom po minutí dát surfujem znovu po 23:00 bez spomalenia. Tu je to celkom zložité a to som len 3 km od okresného mesta. Akože ono tá predplatenka funguje len sa po nejakom čase asi 1-2 min dátová prevádzka zastaví z ničoho nič a potom sa obnoví až po zapnutí a vypnutí dát a znovu na 1-2 min.