Miro

Člen
 • Počet príspevkov

  9
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

1 Neutrálna

O Miro

 • Hodnosť:
  Asistent
 1. Sťažoval som sa im na ten Huawei na technickom helpdesku a povedali mi, že ho nemusím používať, ale môžem si zapojiť vlastný router. Tak buď to o blokovaní mi nepovedali, alebo to automaticky chápali že zapojiť vlastný router len za ich router? Tiež som bol prekvapený, ale OK. Možete si tam prípadne zavolať tiež, nech máte info z prvej ruky. Ja som to nakoniec napriamo zapájať neskúšal, lebo pevnú linku nedávajú cez SIP, takže ten ich router kvôli nej aj tak potrebujem. A samozrejme, ako píšete, ide o SC konektory
 2. P.S. samozrejme ak máte rýchly internet (viac ako 100 Mbit/s), tak sa uistite, že routery prepájate káblom kategórie lepšej ako Cat 5. Teda Cat 5e alebo Cat 6. Lebo zbytočne budete mať napríklad internet 300 Mbit/s, keď ho kábel Cat 5 stavaný na max.100 Mbit/s spomalí na svoju rýchlosť.
 3. Áno, mám Telekomom dodaný Huawei HG8245H a má dosť zlú stabilitu, raz za mesiac-dva sa zasekol a spomalil alebo celkom prerušil spojenia a bol potrebný jeho reštart. Helpdesk Telekomu mi povedal, že to je normálne pri týchto lacných routeroch. (Hoci susedom nikdy nepadá, ale oni ho používajú v základnom nastavení.) Tak sme ho prepli do bridge mode, aby mal čo najmenej práce a všetku prácu robí za ním zaradený MikroTik. Vrátane šifrovania spojenia s Telekomom (PPPoE). Trochu som sa potrápil pri nastavovaní, ale ide to dobre. Ešte tomu nie sú 2 mesiace, tak uvidíme tú stabilitu, ale tak snáď už Huawei nebude padať, keď nemá čo na práci a robí len optický modem pre optický LC konektor siete Telekomu. Huawei sa dá samozrejme aj úplne vyradiť, ak sa vyžije optický SFP port na MikroTiku, ale ten používam na iné, takže nateraz musia zostať dva routery za sebou. Na Huawei je bridge umožnený len v porte LAN1, jeho porty LAN2-LAN4 sa v bridge mode dajú použiť len na Magio TV a samozrejme naďalej funguje port analógovej pevnej linky. Takže telekomácky router robí internetu bridge, ostatné služby Telekomu naďalej sprostredkováva priamo cez seba.
 4. Ako Magio spája susedov a učí nás nečakaným zručnostiam Na pozemku suseda najatí robotníci orezávali vinič, ktorý sa rok čo rok neúnavne tiahol hore po telekomunikačnom stĺpe. V hustej spleti tmavozelených listov a výhonkov ostrie píly na okamih stratilo cestu a jeden z optických káblov sa bezradne odpútal od ostatných a plesol o zem. Ou, koho to je kábel? Nedá sa to pozvárať? Prečo práve pred víkendom? Otázky, výčitky, horúčkovité rozmýšľanie. Na ceste je technik. Po príjazde jeho dodávky v nás rastie predtucha, že na stĺp sa asi nedostane. A čoskoro nám potvrdzuje, že skôr ako v pondelok nie je možné to spraviť. „Dám vám svoj internet“, ponúka sa sused, na ktorého objednávku prišli tí, čo mali očistiť stĺp. No signál routera nedosiahne ani k najbližšej izbe druhého domu. Všetci muži postávame, dávame hlavy dokopy a onedlho sú z nás samozvaní sieťoví inžinieri. „Natiahneme LAN kábel medzi domami, od routera k routeru“ vyhutujeme. „Ja mám kábel, ale bez koncoviek“ vraví sused. „Ja zase len koncovky a kliešte mám,“ vravím, „ale neviem ich dať na kábel, ešte som to nerobil.“ Odvíjame asi štyridsať metrov kábla z bubna a snažíme sa rozpomenúť, ako sa správne držia tie kliešte. „Pozor, farby vodičov nejdú zaradom, musíš ich poprehadzovať“ a už hľadáme cez mobil zapojenie. Keď sa mi drôty neustále strapkajú, sused sa ujíma roboty a čochvíľa sú obe konce kábla hotové. Zavial studený jesenný vietor. „Ale to budeme musieť mať obidvaja otvorené okná“, dôjde to novo prepojeným susedom. „Nechajte všetci tak, to radšej budeme bez telky“, vzdáva sa poškodený sused. „Môžete si večer zahrať karty ako to bolo niekedy zvykom“ navrhujem jemu a jeho žene. Neznelo to ako zlý nápad. Opierame rebrík, staviame lešenie a dočisťujeme ten nešťastný stĺp, aby ho aspoň tí opravári mali dobre prístupný. Zmráka sa. To na tom všetkom robíme už šesť hodín? Takže predsa napokon budú bez internetu... Ako poslednú nádej podávam susedovi zosilňovač signálu a on mi darúva ten dlhý kábel, ktorý nakoniec na svoje neprišiel. „Bude u mňa pre každého, kto ho bude potrebovať“ vravím. Vyberám len nedávno odložený druhý router a upevňujem ho na svojom okne, priamo uprostred sklennej tabule. Snáď im zosilňovač signálu pomôže zachytiť jeho signál. Aj keď na telku to nebude. Prešli tri noci a ráno sa zjavilo dlhé nákladné auto s profíkmi. Starý unavený stĺp si s úľavou ľahol na jeho korbu a na jeho mieste sa čoskoro k oblohe týčil mladý a čerstvý. Už zase sme všetci na ulici, aby sme technikom pohotovo sprístupnili každý náš dvor alebo dom. „Aké boli večery bez telky?“ pýtam sa. „Na niektoré pravidlá 'fajera' sme si museli poriadne dlho spomínať a niektoré sme si nanovo vymysleli,“ smeje sa sused. 'Ale znovu sme boli pri spoločnej hre i s dedkom a babkou.“ Ak to bude možné, v lete si všetci dáme nejaké spoločné stretnutie – oduševňujeme sa. Možno niekde v záhrade, neďaleko nového stĺpa.
 5. Pridal by som automatické ponúkanie podobných otázok počas písania otázky. Tým sa možno zredukujú časté duplicitné otázky. Pozrite si, ako to vyzerá na superuser.com ak stlačíte Ask Question a napíšete napríklad "how to use two routers". Po 3 slovách sa začnú hľadať možné súvisiace otázky položené inými návštevníkmi predtým. Zároveň pri kladení novej otázky sa môžu pri políčkach zobrazovať aj pomocné texty ako napríklad "popíšte, čo ste doteraz vyskúšali" alebo "v príspevku neuvádzajte osobné údaje, e-mailové adresy ani heslá". Týmto zvýšite kvalitu kladených otázok a znížite výskyt často sa opakujúcich problémov.
 6. Ďakujem za tip na SC-SC. Podľa tohoto textu sa dá kábel nájsť v mnohých e-shopoch. Palec hore. Potvrdzujem aj z iných zdrojov, že dodávajú iba tú dĺžku, ktorá je v balení pri routeri. Povedali mi, že keďže inštalácia je čerstvá a kábel nevyhovuje, tak že 5-metrový by mi mali dať alebo vymeniť bezplatne v Telekom centre. Tak keď nezabudem, napíšem sem, či si to isté mysleli aj v tom centre.
 7. V balení pri optickom routeri/modeme bol žltý optický patch kábel dlhý 2 metre. Omylom mi technici zaviedli prípojku kratšiu o meter ako mala byť a preto ten žltý kábel od ukončenia prípojky do routera svojou dĺžkou 2 m nedostačuje. Predlžovať prípojku je už teraz nemožné, ale vie mi Telekom dať ten žltý patch kábel v dĺžke napríklad 4 metre? Ak áno, keďže je citlivý na prach a zalomenie, odpájať a zapájať ho môžu iba oni?
 8. U nás to bolo opačne - stále sa pýtali, kedy už to môžu zaviesť. Ale nešlo to z našej strany. Ešte nám aj systém vygeneroval malé odškodnenie. Napíšte sem, či Vaši bezprostrední susedia internet cez optiku už majú. Lebo vykopanie výkopu a položenie kábla nerovná sa zavedeniu optiky. Odvtedy ešte môže prejsť pár mesiacov po plnú prevádzku celej ulice.