gustopn

Člen
 • Počet príspevkov

  48
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

3 Neutrálna

O gustopn

 • Hodnosť:
  Radca
 • Narodeniny: 03/25/88

Nedávni návštevníci profilu

3003 zobrazení profilu
 1. Ja mám aj linku na Jesenskeho 20 a tá dáva podľa telekomu 100/10. Čiže to je dobrá linka. Je tam nižší odpor ale viac to šumí. Tu som mal problém, keď mi to prerábali na 2 linky Telekom/Orange a pritom mi Telekom technik z BA, inak prvý kompetentný telekom technik ktorého som stretol, ale dohúkal linku, tak som ju musel nanovo zakoncit v krabici, a teraz zas bezi tak ako predtým na ~ 20Mbit/s ADSL2+. Čo na ADSL je výborné a očakávam 50/5 na VDSL, od Februára 2021 mi začína nová VDSL zmluva. PS: Na jesenského je tu za nami týpek čo má FWA 3,7 GHz od O2. Musel som extra checknut čo to FWA vôbec znamená, ja tomu hovorím mikrovlnka. Ale my máme na Jesenského 20 ešte pred domom zakopaných 6 párov telekomu (komplet kábel), o tom som sa aj niekde zmieňoval, hodil som na to škridle a zasypal som, ale ak by bol záujem, tak by sa tam dalo určite ešte niečo zapojiť. Otázka je, že kde ten kábel je zakončený v ústredni. Všetky tie FWA sú zlé, lebo to nemá ani troughput a ešte to je nespoĺahlivé a metrované na 500 GB/mesiac. Swan má FWA zo sila, to je lepšie. Čiže ak by mala nejaká známa na Jesenského záujem, dalo by sa dokopať telekom k tomu, aby sme tú linku vyupgradovali na 100/10, ešte pred domom je to neobalené, ak by som sa s tým vo Februári pohral, možno to dostanem na nejaké slušné čísla, potom by sa dal natiahnuť kábel (cat5e) na zdielanie internetu. Alternatívne by som mohol aj "známej" nabehnúť s rýl, lopata, krompáč a vykopať ten telekom kábel a pozrieť, či to nemôžeme spraviť lepšie s tým DSL. Lebo dávať FWA kde je kábel a na Jesenského je káblov od telkomu dosť, aj nezvestných, všade kde kopneš, je blbosť. Tu aktuálne parametre:
 2. Napajas ten Laptop kablom alebo cez wifinu? Resp co skusas? Kabel, alebo wifi? Mozes pripojit screen nastaveni siete?
 3. To vyzera dobre, tam je VDSL2 a profil 17a, to je maximum, co telekom dava. Jedine co tam vidim ako problem je, ze tam attainable rate je extremne rozlicne od actual rate pri uploade. Tam asi DSLAM odmietol synchronizovat na frekvenciach, ktore by teoreticky isli, ale Telekom nechce droppovat upload, tak to maju limitovane na 5M. Je to zaujimave, ale kryje sa to s tym, co vidim aj ja na VDSL2 linke. Cize tam to vyzera na profil 50/5.
 4. Repeatre a podobné veci sú nie dobrý nápad. Nie je možné vŕtať, alebo prečo sa to nedá vyriešiť wifi accesspointom napojeným na router cez ethernet kábel?
 5. Ja by som povedal, že toto nie je úspešne vyriešiteľné. Tie pingy smerom Z internetu môžu byť aj umelo limitované, že tam je nejaký switch, ktorý limituje počet ICMP packetov za sekundu a to môže spôsobiť tie pingy byť dlhšie len z jednej strany. Čiže toto nemusí byť problém technológie ako takej. Pravda ale je, že 4G, 5G, hociaké G je shared medium. Teda ... ak má človek partnerku, tak nie je žiaduce aby bolo G zdielané, ale inak mobilné siete sú vždy shared medium, čiže tam sa sťažovať na nestabilný roundtrip time je podmienený technológiou. Ak teda uvádzaš, že do 4G sa prihlasuješ priamym pohľadom nejakou krabicou na streche cez 800 MHz, tak ti musím oznámiť, že aj môj Telekom SIM smartfón je v 800 MHz pásme. To znamená, že ak si ide hocikto okolo a jeho telefón si zmyslí, že treba čeknúť messanger, a to najlepšie 3x opakovať lebo v gaťoch má slabý signál, tak ho BTS chytí až na 3x, tak tebe pôjde hore ping. Akože keby to tu niekto nenapísal, tak by som bol za konšpirátora v tom, že toto som predpovedal, pre miesta, kde Telekom zrušil DSL a začal ponúkať 4G 100x rýchlejšie spojenia AŽ 300 Mbit/s!!! Namiesto 8 Mbit/s ADSL2+. A keď to teraz všetci začnú používať, tak konec. Každé shared medium je time multiplex, čiže ty dostaneš vyhradený čas od tej BTS, a ten čas je to, čo máš na to, aby si mohol svoje dáta modulovať podľa možností najlepšou moduláciou. Ale ak tvoj čas bude krátky, lebo sú v BTS lognutých 100 mobilov, tak to tam moc nedáš aj keď bude tvoja modulácia super a výhľad na antény priamy. A ping bude mizerný. Ak teda BTS v 4G mode podporuje 300 mbit/s, tak to znamená, že tých 300 mbit/s máš ty, ak si sám. Ak ste dvaja, tak to ide 150/150. Ak je ten druhý v stave, že nemá priamy výhľad na vysielač, a to môže byť tvoj mobil v gaťoch, tak to ide 150/30, ak si za rohom 150/5. Na záchode 150/1. Rozumieme sa? V takejto konštelácii má BTS kapacitu nie 300 mbit/s, ale 151 mbit/s. A nie, 5G nás nezachráni. 5G má ten istý problém. PS: a ak ste traja a z toho sú dvaja na záchode, tak logicky 100/1/1 ... čize kapacita BTS je potom nie 300, nie 151, ale len 102 Mbit/s.
 6. Alebo ešte lepšie nepoužívať ten Telekom router. Stačí hociaký bridgemodem (záleží od technológie VDSL/ADSL alebo iné). Ja som môj Telekom router nikdy nemal zapojený a napriek tomu všetko funguje (ano, aj Magio).
 7. Nesúhlasím s tým, že by ten HW od Telekomu boli šmejdy, lebo ja mám jeden od ZTE, čo som kúpil sám a ten je viac menej kompatibilný s tým, čo dáva telekom, ibaže dokáže 2 VDSL linky dať dokopy 35b a td. To je neskutočné čo tie ZTE bridge modemy dokážu, to je extrémna mašina. Telekom berie od ZTE ale modemroutery, ktoré majú aj wifinu a rôzne iné hovadiny, najhoršie je ale na tom to, že sú z vonku otvorené pre Telekom, aby Telekom mohol potom snoriť v sieti klienta, že či všetko funguje, ako to Magio napríklad, že to vedia automatizovane spustiť diagnostiku a podobne. To je všeobecne neseriózny prístup aj keď snaha si myslím, že bola správna, aby nepotreboval chodiť technik za každú blbosť na výjazd. Telekom si tiež neuvedomuje, že sme na Slovensku. Ak v Nemecku majú tiež tieto Fritzbox Speedporty alebo aj naše ZTE, kde je kopec nájomných bytov, kde nemôžeš vŕtať a ľudia si to postavia do koridoru, a potom sa wifinujú, v paneláku (kde má každý wifinu - čo je ďalší problém - on its own), tak OK. Na Slovensku je ale situácia iná. Na Slovensku máš: a.) byt ... máš optiku. Neriešiš. b.) dom ... máš telekom krabicu nacvaknutú na dome. Odtiaľ idé kábel na telefón. Teraz keď ale bývaš viac vzadu a ide ti to cez viac stien, tak to tá wifina nedá. Čiže na Slovensku potrebuješ bridgemodem najlepšie z druhej strane steny (aj keď v pivnici) kde ukončíš telefón. (max 50cm kabel) Potom ideš ethernetom tam, kde sa vyskytuješ a tam si otvoriš access point.
 8. LOL, aj keď práve pre také lokality ako sú Trebatice, kde je 5 domov + 1 kravín by sa tá GPON technológia hodila, lebo by mohla na jeden shared medium GPON fiber zapojiť daisy chain celú dedinu a ešte by vystačilo v tých 20km aj na Krakovany. GPON je presne tá technológia, ktorá bola na takéto prípady vyvinutá.
 9. Telekom DNS servery, takisto ako Orange DNS servery sa dajú dostať do situácie, že začnú vypadávať už iba zapnutím DNSSEC. Keďže DNSSEC robí rádovo viac resolvov ako bez DNSSEC, možno 10x viac trafficu, tak to tam dosiahne nejaký limit. Kedysik to bolo dobre mienené, aby ľudia nezaťažovali zbytočne DNS, tak sa tam nastavil nejaký limit. Dnes ale nemáš len DNSSEC, ale aj obyčajné stránky majú milión rôznych ad-ware a javascriptov, ktorý ťahajú 3rd party knižnice JS, reklamy a rôzne iné hovadiny, že dnes už návšteva jednej stránky odpáli veľké množstvo DNS requestov. Keď do toho príde DNSSEC, tak ten DNS server rýchlo dosiahne limit a prestane tej IP adrese vybavovať requesty po nejaký timeout ... napr 10 min a potom zas ide. Ja preto odporúčam ľuďom nainštalovať si Unbound a nechávať si veci resolvovať sám. DNS od Telekomu by som ale do forwardu nedával, keďže ak dostanú limit, tak začnú odpovedať, že doména neexistuje. To je validná odpoveď a Unbound sa nesnaží použiť iný DNS, ako by jednal v prípade, ak by odpovedal, že FAIL, alebo jednoducho na UDP packet neodpovedal vôbec. Čiže tie Telekom DNS servery robia viac škody ako osohy a Orange to má tiež tak. Naopak ale Google DNS a iné verejné služby tento problém nemajú a tie človek môže dať do forward listiny a dajú sa aj zmixovať s inými, len nie Telekom DNS!
 10. Hore boli ešte spomenuté nejaké TP Linky routere. Tie lacné sú lepšie ako tie drahé som zistil: Ja tu mám úspešne funkčný ako AP: system type : MediaTek MT7628AN ver:1 eco:2 machine : TP-Link Archer C20 v5 OpenWrt SNAPSHOT, r13848-5792f6a104 Ten Archer C20 v5 bol nejako za 30 EUR. Ale nech od toho nikdo neočakáva výkon, lebo všetky tieto mašiny sú 32bit MIPS, to neodroutuje viac ako 100 mbit/s. Skôr menej. Ako Accesspoint to je ale dobré a má to dual-band. Potom tu je ešte nejaký ASUS, ale niekdo ho vypal z eletriky (asi viem kto, čiže sa teraz na neho neSSHnem, ale ak by bol záujem o spec, neskôr).
 11. Ohľadom toho Raspberry Pi, ešte tam treba spomenúť, že to človek nepotrebuje, stačí si stiahnuť tie veci do unboundu. https://github.com/StevenBlack/hosts Je listina tých zlých domén. A potom človek ide spôsobom: grep '^0\.0\.0\.0 ' hosts | awk '{print "local-zone: \""$2"\" always_refuse"}' > ads.txt A to potom sa pridá do /usr/local/etc/unbound/unbound.conf ako: include: "/usr/local/etc/unbound/ads.txt"
 12. Používal si aj Mikrotik switch ako router? Lebo aj to sa dá. Ja som to neskúšal, ale viem, že Mikrotik dáva ten SwitchOS aj zadarmo na odtestovanie ako virtualbox image, tam sa dá skúšať si svoje vedomosti na konzole. Ja som donedávna používal OpenBSD na Edgerouter Lite, ale to bolo pomalé, tak teraz používam ako hlavný router PCEngines, tiež s FreeBSD 12.2-RC1.resp 12.1-RELEASE-p9, lebo som ho ešte nereštartoval. Ale aj tu som zistil, že aj PCEngines APU2 má problém ak cez neho človek chce ťahať gigabit. Z fleku dáva 600Mbit/s ale so zapnutým PF firewallom len 450 Mbit/s. Furt ale lepšie ako Edgerouter Lite, ktorý dával len 150 Mbit/s a potom sa zosypal. Najlepší router je obyčajný pasívne chladený mATX PC, mám dva také Intel Pentium a Intel Celeron, do toho človek dá PCIe Intel Gigabit a ide to Gigabit. Toto tým pádom nadväzuje aj na problematiku VDSL2 vs GPON. Keďže GPON je shared medium, tak je o to dôležitejšie, aby ten Gigabit išiel vtedy, keď ide, keď ľudia neťahajú, lebo keď má človek pomalý router, tak môže dlhší download byť zbrzdený do tej miery, že niekto iný začne dovtedy ťahať. Ja GPON nemám a preto hovorím, že vlastných nezdielaných 300Mbit/s je lepších ako 1Gbit/s zdielaných, ak nemáš router, ktorý "stihne" ten gigabit využiť, kým nezačnú susedi ťahať.
 13. S tým ja moc nesúhlasím. Môj modem dokáže 35b ale tiež beží len na 17a, ale tam je to preto, lebo na vyššie nesynchronizuje, lebo je dlhý kábel. Čiže keď by bol kratší kábel, a lepší signál, tak by aj 35b bolo možné. GPON má viacero nevýhod: a.) Na GPON treba optiku najprv vykopať, čo je nákladné. Ak robíme len skracovanie kábla, stačí vykopať na kraj ulice a dať outdoor DSLAM na chodník v križovatke. Odtiaľ sa potom dá napojiť na existujúce káble a hneď by sme mali linku <100m. Čiže bolo by sa menej rozkopávalo pre optiku, len po DSLAM (niekde dokonca už optika je, čiže to by bolo len pár metrov dokopať, namiesto celej ulice a všetky prípojky nanovo). b.) GPON je podľa toho, čo som videl na internete ako vysvetlenie ako to funguje shared medium, čiže ten 1Gbit/s si delí ~64 účastníkov. To samozrejme má výhodu vyššieho uploadu, ale pri VDSL2 na kratšom kábli sa to dá tiež nastaviť inak. Čiže tam je jedine tá výhoda, ale inak to vychádza na 15Mbit/s, čo nie je moc krok dopredu. Ak mám ja napríklad tu 30Mbit/s, tak to je mojich 30Mbit/s a to je rýchlosť medzi mnou a DSLAMom. Ako je DSLAM potom agregovane zapojený je druhá vec. Ale teoreticky, ak by Telekom dobre zapojil DSLAM, potom by tych 30Mbit/s bolo garantovaných 24/7. Pri GPON je to len 50%, ak všetci naraz ťahajú. Ak sa ale bavíme o 35b a podobných srandách s krátkym káblom, alebo dokonca gigabitovým DSLkom, tak potom už hráme v inej lige a tam ak je DSLAM zapojený 10Gbit/s Ethernetom, tak potom je GPON technológia horšia (inferior). Tým ale nechcem hovoriť zle o GPONe všeobecne, myslím si, že GPON je super technológia na dedinu, resp kopanice, lebo má špecifikáciu do 20km, čiže na Prašníku by to bola jediná seriózna možnosť natiahnuť rýchly internet. V meste ale VDSL2 35b alebo G.Fast ten GPON nechá ďaleko za sebou. c.) V rámci toho, že GPON je shared médium, tak ich napadlo, že linky treba od seba oddeliť kryptografiou. To síce znie bezpečne, ale kryptografiu (VPN) si má každý riešiť sám, keďže kryptografia pridáva latenciu. Samozrejme, aj VDSL2 má také srandy ako Interleave Depth / Path mode - interleave, čo znamená, že čím väčšie číslo, o to viac ms round trip to pridá. Ale pri uploade napríklad ja mám relatívne krátke číslo, čiže tam to ide rýchlo a keď je dobrý signál, tak ani ten interleave nie je až taký problém, samozrejme latencia vždy je najväčšia na štreke od DLSAMu do BRASu, lebo tam to ide cez viac switchov. Táto nevýhoda GPON je teda iba viac teoretická, ako že by mala nejaký praktický merateľný efekt v porovnaní s existujúcimi DSL linkami, ale treba si uvedomiť, že je.
 14. Počúvam, že na DSL.sk sa už písalo, že Telekom plánuje nasadzovať IPv6. Ja som snáď jediný, kto s IPv6 má skúsenosti a DS_Lite od Orangu som dokumentoval LEN ja na SVK. AK by Telekom dával na DSL IPv6, tak by som aj porozmýšlal nad tým ten Orange dumpnúť komplet a zobrať aj druhú linku od Telekomu. Čiže ak by Telekom mal záujem na nejaké testovanie toho IPv6, tak moja linka by bola na to vhodná. Ale treba zintenzívniť komunikáciu potom a nie tadiaľto, ale napriamo. Ja by som to aj potom pre ľudí zdokumentoval, že ako na to.
 15. Zo zhrozenim som zistil, ze po novom zas Telekom Downgradoval niektore adresy na Mudronovej v Piestanoch z VDSL na ADSL. Ja tam mam, ale VDSL a funguje to dobre, ale ked uz o tom pisem, tak si to rozobereme. Tuto mame situaciu na Mudronovej 11 v Piestanoch, napriek koli plynarom preseknutom kabli a spojenom 2x telekom technikom: Tu vidime, ze to ide do uploadu az ~ 2600 kbps co suvisi s tym, ze zaprsalo, pri slnecnom pocasi to da ~ 2400 kbps. To je preto, lebo tie kable su na niektorych miestach vonku pod domami, ako je to tahane na kazdom dome a ked zaprsi, tak to lepsie tieni. Cize by tiez bolo zmysluplne pobehat tie adresy a vsetky tie kable od seba odtienit alobalovou lepiacou paskou (10 eur v baumarkte). Ale v Downloade to je furt okolo 30 000 co je OK, lebo 25 000 je internet + ~ 3,5 Mbit/s Magio TV. Cize download trafim presne. Ale musel som komplet linku az k modemu tienit alobalom (vratane krabice, ktoru som vymenil). S uploadom, ktory by mal byt 3000 nespravim ja nic, lebo na mojej strane je signal silny, kedze ja ho vysielam, na to aby sme to opravili, museli by sme s technikom behnut do DSLAMu a tam treba moj par odtienit od ostatnych parov alobalovou paskou (tu co som kupil za 10 EUR v baumarkte). Potom si myslim, ze by sme tie frekvencie niekde vyhnali, aby synchronizovali s viac bitmi. Ale fakt je, ze ta druha strana uploadu je moc vysoko. Downloadu by posun neposkodil, lebo ten je vysoky aj na vyskokych frekvenciach, ale upload by som posunul nizsie. Jeden typek mi poslal ako u neho vyzera 35b profil: Toto je T-Com linka FTTC VDSL2 35b v nemecku, kde kabel ma par metrov, lebo outdoor DSLAM stoji pred domom. Tam vidime ale, ze oni maju v nemecku 1x VDSL upload uz pri 1000 bitoch, cize asi 4MHz frekvenciou. U nas je to nejako medzi 1200 a 1600. To nie je moc inteligentne. Takisto nas Piestansky DSLAM nebere vsetky frekvencie od spodku (telefon), podla ANNEX J kedze tam ziadna analogova telefonna linka nie je a ani nikdy nebude. Ked som tam mal este stare ADSL2+, s chabym downloadom, mi hlasil attainable rate 2,5 Mbit/s pri uploade, ta bola ale limitovana na 1,1 Mbit/s, lebo Telekom. Podobne vidim aj na Jesenskeho 20. Ale k tomu neskor. Podla toho, co teda vidim, by bolo najlepsie, keby ste ten vas DSLAM nakonfigurovali tak, ze by vyuzival vsetky frekvencie (aj PSTN telefon) ANNEX J v pripade VDSL2 a ak tam su nejake filtre, tak ako sme mali kedysik splitteri (pred DSLAMom musi byt tiez nieco take, ak ludie pouzivaju analog telefon) tak to pred mojim parom treba dat prec. Tak aby tie frekvencie tam na zaciatu neboli tak spadnute a potom by to podla mna islo ovela viac ako 2,5 Mbit/s. Ked by sme to skombinovali s tym, ze by sa posunul ten prvy VDSL upload na okolo 1000 bitov, ako v nemecku, tak by sme trafili aj 5 Mbit/s upload a mierne by to znizilo download ... mozno ~27 Mbit/s by to este dalo. Samozrejme na download by to udrelo nepomerne, ale nie tak extremne ako v pripade uploadu, kde su niektore frekvencie volne, kedze tam nesynchronizuje vobec. ALE POZOR: Ak by sa ten VDSL upload posuval, tak tak treba spravit na vsetkych linkach v ustredni, lebo ak by sme zmenili len moju, tak by tam z vedlajsej linky download zrusil moj upload a vysledok by bol este horsi ako predtym. Cize na to treba opatrne a treba to zmenit vsetkym, nie individualne. Najlacnejsie by bolo ma tam nehat nabehnut s paskou, ja by som si to odizoloval a tie 3 Mbit/s upload by sme trafili aj ked by som musel vystupit a tlacit. PS: Vsimnite si, ze ta linka nerobi ziadne chyby, napriek tomu, ze je dlhy kabel ~ 32 a 36 dB odpor. To som dosiahol tym, ze som vsetko odtienil. Predtym to nejake chyby robilo, ale malo. Cize ja by som navrhoval Telekomu VEHEMENTNE, aby nelamal Telekom palicu nad VDSL na Mudronovej ulici v Piestanoch. Ono to ide, ak je vola. Do buducnosti by som navrhoval, aby sa tie kable sekli na krizovatke Mudronovej a Hurbanovej Ulici v Piestanoch, tam je to este stale rozkopane, kedze tam robia plynari pripojku ,tam su vidiet tie nase 2 kable telekomu a tam by som postavil FTTC outdoor DSLAM VDSL2 na 35b profil a mohlo by to na kratkom kabli <500 m ist aj gigabit (ako aj pisali na zive_sk). Tam som sa aj informoval, ze Telekom preferuje optiku, ale uz dvaja susedia sa nezavisle odomna na to pytali, ze ked bola rozkopana cela ulica a telekom kable boli venku (mne dokonca presekli), preco Telekom tam rovno nehodil optiku. Teraz na Zive_sk citam, ze Telekom optiku chce, aj ked nam povedali, ze to je "nerentabilne". Cize tu evidentne vidime, ze Telekom nevie co chce. A ja hovorim, ze oplatilo by sa refurbishnut tie kable, mozno ich zaterminovat na ulici, lebo tie kable cez pozemky, to bol furt zly napad, to by len kratko zbijackou 30cm do zeme vykopat od pripojky a potom krabicu natresknut na plot, ako plynari. A hnet by sme usetrili dalsie metre kablu k domom. To povazujem za najlacnejsiu variantu. Potom by len bolo treba potahnut tu optiku co na Hurbanovej uz je o par chodnikov dalej a napojit na to FTTC outdoor DSLAM a bolo by vymalovane a bolo by dost internetu aj pre adresy od Mudronovej 13 hore. Lebo tam teraz Telekom hovori ze DSL uz vobec nie a uz len 4G. Lenze 4G/5G ma svoje specifika, ze tiez zavisi od poctu ludi ktory nezavisle od seba tahaju a takto 30mbit/s v stoji ako mam teraz na tej VDSL2 mi Telekom cez 4G garantovat nevie, lebo tam je FUP a este k tomu zavisi to od toho, ci niekdo iny volade taha, co VDSL2 mam svojich 30 Mbit/s aj o pol noci. Zo stoja. Furt. Nepretrzite.